Kogu tõde taimsete õlide kasutamisest: mida teha ja mida vältida

Kuidas kasutada toidu valmistamisel õli nii, et tulemus oleks võimalikult maitsev ja tervislik? Millist õli kuumutada ja millist mitte? Nõuandeid jagab Olivia rapsiõli tootva tehase Scanola Baltic laboratooriumi juhataja Seidy Salundi.  

  1. Vali sobiv õli vastavalt valmistamisviisile.Kui Sul on plaanis valmistada salatit, siis sobib hästi külmpressitud õli. Praadimisel on soovitatav kasutada rafineeritud õli, sest vastasel juhul tekivad õlis kuumutamise käigus kahjulikud ühendid.  
  2. Praadimiseks kuumuta õli ühe korra.Kui ka pärast küpsetamist tundub, et rapsiõli võiks uuesti kuumutada, siis ära tee seda. Korduval kuumutamisel muutuvad õli omadused ja selle kvaliteet pole enam tervisele hea. Pärast praadimist puhasta pann õlijääkidest, sest õhuke õlikiht rääsub kiiresti. 
  3. Ära kuumuta üle.Õli suitsemine pannil ei anna ainult märku sellest, et peaksid kuumust alandama, vaid mõistlikum oleks kogu pannil olev õli välja vahetada. Suitsemine tähendab, et õli temperatuur on tõusnud üle 226 kraadi ja selles on juba tekkinud kahjulikud ühendid. Edasisel kuumutamisel tekib neid veelgi juure. Enne praadimist kuumuta panni koos õliga, kuna madalal temperatuuril praadides imab toit endasse rohkem rasva.
  4. Frittimiseksvali rafineeritud õli. Frittimiseks sobib rafineeritud õli, mille suitsemispunkt on piisavalt kõrge (ligi 200°C või rohkem). Kõige parem on kasutada spetsiaalselt kuumtöötluseks mõeldud õli – näiteks Olivia fritüüriõli või spetsiaalselt praadimiseks mõeldud rapsiõli, mis kuumtöötlemisel pritsib vähem ja on stabiilsem. 

Rohkes rasvas praadimisel kasutatakse spetsiaalset seadet – fritüüri, kuid võib kasutada ka tavalist keedunõud või sügavat panni. Õli kallatakse potti – nii palju, et praetav toit hõljuks vabalt pinnal. Õli kuumutatakse praadimiseks sobiva temperatuurini, 160–180 kraadi. Peale frittimist toit nõrutatakse. Frittimise puhul võib õli kasutada ka korduvalt – selleks tuleb filtreerida õli ning hoiustada seda kinnises anumas jahedas ja pimedas ruumis. Enne uuesti kasutamist kontrolli õli värvi ja lõhna (veendumaks, et õli pole rääsunud). 

  1.  Uuri õli koostist.Lettidelt leiab ahvatlevaid maitseõlisid, mis sobivad nii marinaadideks kui ka salatite valmistamiseks. Tasub aga hoolikalt jälgida, kas maitse ja aroom on saavutatud naturaalsete koostisosadega, näiteks kuivatatud maitsetaimede abil, või annavad sellele maitseõli omadused hoopissünteetilised maitsetugevdajad.  

Samuti võib “toiduõli” nime all peidus olla õlide segu, mis pole võrreldav kvaliteetsest taimsest toorainest  (pähklid, seemned ning õliviljad) valmistatud õlidega. Toiduõli nime all müüdavad seguõlid jätavad sageli soovida nii maitse- kui ka lõhnaomaduste poolest. 

  1. Hoiusta õigesti.Toiduks sobiva õli tootmise käigus eemaldatakse sellest vesi, mis muudab õli bakteritele mittesobivaks kasvukeskk Seetõttu on rafineeritud õlil pikk säilivusaeg.

Kuigi õli säilivus on oluliselt pikem kui teistel põhilistel kodus leiduvatel toiduainetel, võib selle kvaliteet köögikapil päikese käes seistes märksa kiiremini langeda. Hoiusta õli jahedas kohas, eemal päikesevalgusest ja korralikult suletud anumas.

Jaga postitust:

Suvel tee ääres näha olevad arvukad kollased rapsipõllud ei paku ainult ilusat vaadet ja kaunist maastikku, vaid sellest rapsist valmistatakse ka kodumaist Olivia rapsiõliKodumaine Olivia rapsiõli jõuab kiiresti ja värskena Sinu toidulauale. Olivia õli ei jäta toidule kõrvalmaitset, vaid toob välja roogade parimad omadused. Samuti on rapsiõli kasulik tervisele, kuna sisaldab asendamatuid oomega-3 ja oomega-6-rasvhappeid, mida organism ise ei tooda.

Veel artikleid:

Värskeimad retseptid: