Läänemere dieet

Kokandusproff ja köögikubjas Juha Rantanen (pildil) arvab, et pole mõtet Vahemere dieeti ihaleda – me saame ka kohalikust toor- ja toiduainetest kujundada väga tervisliku valiku. Ja kõige aluseks on rapsiõli, mis toodetakse Eestimaal meie kodupõldudel kasvavast rapsist.

Juba aastakümneid oleme imetlenud, kuidas küll Vahemere maades elavate inimeste tervis nii hea on, kuigi nad joovad veini, söövad pastat ja saia ning armastavad magusaid küpsetisi. Ning meist palju aktiivsemad liikujad nad ka ei ole. Järe- likult on asi siiski põhitoidus, mille Vahemere ääres moodustavad eelkõige köögiviljad, kala, mereannid, puuviljad ja pähklid. Ning muidugi oliiviõli, eriti külmpressitult.

Vahemere köögi eripärasid on uuritud üle 50 aasta. Viimase kümnendi jooksul on aga ka Põhjamaade mõtlemine (söö seda, mis su lähedal kasvab) saanud päris kenasti jala ukse vahele. Usaldusväärsete meetoditega kasvatatud toorained ning puhtad ja selged maitsed on toonud meie kandi kokkadele rahvusvahelist tunnustust ka nn kokkade olümpiamängudel Prantsusmaal Lyonis (Bocuse d’Or). Alles hiljuti, selle aasta märtsis, jagati taas kord Põhjamaade restoranidele Michelini tärne. Helsingi sai juurde kaks uut «tärnirestorani», millel mõlemal on ühine nimetaja – kodumaine ökotooraine. Minnakse isegi niikaugele, et restoranid kasvatavad ise ürte ning peakokad käivad iga päev enne tööletulekut metsas ja niitudel metsikuid maitsetaimi, samblaid jne korjamas. Võib öelda, et oleme uute tulijatena esitanud päris kõva väljakutse klassikalisele mõtlemisele, milline on tervislik toitumine.

Nii üllatavalt, kui see ka kõlab, meie kandi peamine salarelv on tegelikult rapsiõli! Toiduvalmistamisel on äärmiselt oluline õige rasvaine kasutamine, kusjuures valik võiks langeda ikka sellele, mis tervisele kasulik. Näi- teks sisaldab rapsiõli asendamatuid oomega-3- ja oomega-6-rasvhappeid, mida organism ise ei tooda. Nende tarbimine aitab langetada ver- erõhku ja normaliseerida kolesterooli taset ning kaitseb südamehaiguste, ajuinfarkti, diabeedi ja dementsuse eest. Rapsiõli sisaldab ka E-vitamii- ni, millel on teadupärast vähivastane toime.

2010. aastal tehtud uuringu põhjal on rapsiõli rasvhappesisaldus eluks vajalike rasvade osas parim võimalik, sest alandab fibrinogeeni (vereplasmas olev valk, mis reguleerib vere ringvoolu ja hüübimist) taset organismis pare- mini kui mis tahes teine rasvaine, paremini kui oliiviõli!

Eesti on Läänemere ümbruses ainuke koht, kus rapsiõli tootmisel järgitakse põhimõtet – otse omakandi põldudelt värskelt toidulauale. Selles osas on soomlastel kindlasti põhjust eestlasi kadestada – Eesti põllumehed kasva- tavad rapsi ja kohalik tehas valmistab sellest kõrgekvaliteedilist rapsiõli. Seejuures ei kasutata rapsiseemnete pressimisel kemikaale ning Olivia nime all tuntud rapsiõli on puhas, värske ja täiesti GMO-vaba. On välja rehkendatud, et selleks, et oliiviõlist kõik vajalikud tervislikud ained kätte saada, peaks seda tarbima päevas 400 grammi, samas kui rapsiõli puhul piisab neljast supilusikatäiest!

Mida me siis oma laiuskraadil saadaolevate toorainetega peaksime tegema, et südame- jm haigused ei kimbutaks ja tervis oleks hea? Mis on meie Läänemere dieedi saladus?
Tarbida kohalikke tooraineid! Süüa meil kasvavaid köögi- ja juurvilju, samuti marju. 

Teraviljatoodetest eelistada suure kiudainesisaldusega täisteratooteid. Kindlasti tarbida ka tatart ja otra, mõõduka rasvasisaldusega piimatooteid, eriti jogurtit ja kodujuustu. Süüa meie jõgedes, järvedes ja meres kasvanud kala (soovitavalt kolm korda nädalas), Eestis kasvatatud looma- ja linnuliha. Samuti herneid, ube ja läätsi. Ja mis kõige olulisem – rasvainetest eelistada Eesti rapsist valmistatud rapsiõli. See on meile, Läänemere maade inimestele, kõige õigem rasvaine. Uuringud on igatahes vägagi julgustavad ning näitavad, et meie Läänemere dieet on igati hea alternatiiv Vahemere maade toidule. Usun kindlalt, et tervis ei tule mitte oliiviõlipudelist, vaid meie oma kohaliku toor- aine targast tarbimisest.

Neid põhimõtteid ja meie laiuskraadi toitu- misrütmi järgides ei pea me end isegi ülikõhnaks näljutama – ma ise olen selles suhtes päris hea näidiseksemplar. Tunnistan, et olen pea 50 aastat toitunud valesti. Tahked rasvad, nisu, suhkur...

Eesti on Läänemere ümbruses ainuke koht, kus rapsiõli toot- misel järgitakse põhimõtet – otse omakandi põldudelt värskelt toidulauale.

Nüüd olen otsustanud hakata ise oma propagee- ritava jutu «modelliks». Esitan endale väljakutse, sest tahan ka ise kauem täisväärtuslikku elu elada. Kutsun kõiki Eesti inimesi sama tegema! Hakkame järgmise 6 kuu jooksul jälgima, mida suhu paneme. Ise kavatsen järgida rohkem just Läänemere dieeti. Olen lubanud endale, et kuue kuu pärast on mu ümbermõõt 111 cm asemel 96 cm! Tervis tuleb õige toiduga. Millised on teie lubadused?

AVA PDF

Avaldatud ajakirjas Eesti Naine, Aprill 2014
Autor: Juha Rantanen, Köögikubjas