Rapsiõli 

Rapsiõli kiituseks võib öelda, et tema rasvhappeline koostis on üks tasakaalustatumaid: küllalt vähe küllastatud rasvhappeid, suurema osakaaluga on ühekordselt küllastamata rasvhapete (olehappe) osakaal ning olulise osa moodustavad linool- ja linoleenhape. Tulemuseks on see, et rapsiõli võib ühtviisi edukalt kasutada nii salatites/majoneesides kui ka praadimisel ja küpsetamisel. Valitud rapsiseemnetest saab ka head külmpressitud õli, muide põhjanaabrid soomlased nimetavad sedagi hellitlevalt neitsiõliks. Selles õlis sisaldub palju kasulikke vitamiine ning ka fosfatiide. Neidsamu fosfatiide, mis õlidest puhastamise käigust parema stabiilsuse ja kaubandusliku välimuse saavutamise eesmärgil eraldatakse. Kuid fosfatiidid on väga olulised ained, nii olulised, et me vahel arsti või tuttava soovitusel nende preparaati oleme valmis apteegist ostma.

Loodan, et leidsite eelnevast midagi taimeõlide kohta, mis teile huvi pakkus ja eks järgmisel korral poodi minnes seisatage õlide riiuli ees ja uurige hoolega ja nüüd juba teadlikumalt enne ostmist, milline ikka see olema peaks.
Oliivõli 

Oliivõli on traditsiooniline Euroopa toiduõli. Tänapäeval toodetakse 2/3 oliividest ja oliivõlist Euroopa Liidus ja ülejäänus kolmandikki lähimaades Marokos, Alzeerias, Tuneesias, Küprosel ja Türgis. Meil Eestis on ta küll hästi tuntud, kuid ilmselt oma hinna tõttu üpriski harvaostetav. Tarbimine 45g inimese kohta aastas paneb iga itaallase või prantslase või hispaanlase naerma või siis imestama. Oliivõli on eriti märkimisväärne oma külmpressitud õlide maitse poolest. Oliivõlist pressitud õli nimetatakse hellitavalt ka neitsiõliks, neist kaks - ekstra neitsiõli ja neitsiõli - on ilma töötlemiseta toiduks kasutatavad. Neitsiõlisid segatakse ka puhastatud oliivõlidega, puhastatud õli annab sel juhul massi ja neitsiõli oma peene maitse ja lõhna. 

Nagu juba eelpool mainitud, valitseb Eestimaa toiduõliturgu rapsiõli. Kui varasematel aastatel püüdis temaga mingil määral sammu pidada päevalilleõli, siis 1998.a tollistatistika kohaselt moodustas rapsiõli juba 78%. Üheks oluliseks põhjuseks on siin muidugi rapsiõli odavam hind. Kuid on veel teinegi põhjus, miks rapsiõli peaks end Eestis kindlustatuna tundma. On ju raps ainus õlitaim, mis nii kaugel põhjas kasvab. Ja Eestis on rapsi kasvatatud juba aastaid ning selle aasta oktoobrist on olemas ka päris oma õlitehas.

 

 


MEELIS SIRENDI, 
TTÜ toiduainete instituut 

Allikas: Terviseleht ; Taimeõli - tuntud ja tundmatu